سبک های محوطه

در کشورهای مختلف با توجه به محیط جغرافیایی و فرهنگ های گوناگون، سبک ها و یا مضامین مختلفی برای معماری و طراحی منظر وجود دارد. سبک های مختلف معماری محوطه سازی بر اساس ویژگی های مختلف از جمله: طرح و ابعاد فضا، شرایط اقلیمی و مصالح مورد استفاده، تقسیم می شوند. این طبقه بندی معماری شامل باغ های فرهنگی و تاریخی مانند: باغ ژاپنی، انگلیسی، اسپانیایی و یا سبک های جدید مانند مینیمالیستی و مدرن می باشد. در ادامه سعی داریم انواع سبک های معماری که در محوطه سازی به کار گرفته می شوند را شرح دهیم.

 

 

محوطه سازی به سبک منظم

این سبک بیشتر در طرح های کلاسیک چشم انداز مشاهده می شود که برای طراحی باغ هایی با خانه های کلاسیک لوکس مناسب می باشد. در این سبک معماری در چیدمان المان ها در فضا از هندسه استفاده می شود. از ویژگی های این طرح می توان به ایجاد مسیر های خاص، استفاده از آبنما، عناصر اضافی مانند گلدان های سرامیکی و اشاره نمود.

 

 

محوطه سازی به سبک طبیعی

سبک معماری طبیعی اغلب در ملک های بزرگ معاصر دیده می شود. هندسه مورد استفاده در این طراحی دارای خطوط پر پیچ و خم و اشکال ارگانیک است. از ویژگی های دیگر این طراحی می توان به استفاده از حوضچه های کوچک با مرز های نا منظم و مصالح مورد استفاده موجود در طبیعت مانند آجر، موزائیک، سنگ و اشاره کرد.

 

 

باغ انگلیسی

ریشه این باغ از اوایل دوره رومیان سرچشمه می گیرد. این طراحی شامل تنظیمات رسمی و غیررسمی می باشد که می توان آن را به عنوان یک سبک بسیار متقارن از رنسانس فرانسه در نظر گرفت. از ویژگی های این سبک می توان به استفاده از مسیرهای پر پیچ و خم و عناصر سنگی مانند نیمکت ها، استفاده از ستون ها، مجسمه ها و دیوار ها به سبک کلاسیک اشاره نمود.

 

 

 

باغ مدیترانه ای

این سبک معماری از جنوب ایتالیا و مناطق خشک اسپانیا الهام گرفته شده است. معیار های اساسی در تشخیص این سبک مسیر های شن و ماسه ای و ایجاد سایبان برای فضای نشینمن می باشد. همچنین استفاده از گلدان های موزائیکی و کاشی های رنگارنگ از جمله ویژگی های دیگر این سبک طراحی است. سبک مدیترانه ای شامل دو نوع تعریف می باشد:

سبک رسمی مدیترانه ای

این طراحی شامل مسیر های تعریف شده، مجسمه ها، چشمه ها و تخت خواب ها در سطوح مختلف می باشد.

سبک غیررسمی مدیترانه ای

در این سبک از مصالح طبیعی و در عین حال هماهنگ با یکدیگر استفاده می شود که تلاش بر این است که به طبیعت نزدیک تر باشیم.

 

 

باغ اسپانیایی

این سبک معماری در محوطه سازی، تحت تاثیر باغ های اسلامی و فارسی می باشد. در این طراحی، قسمت های مختلف باغ توسط بخش های دیواری از یکدیگر جدا شده اند. از ویژگی های اصلی این سبک می توان به تراس ها با چشم انداز فوق العاده، آب نماها و کاشی های سرامیکی اشاره کرد. تقارن از اساسی ترین ویژگی های این سبک است که ممکن است امروزه شاهد تغییراتی در آن باشید.

 

 

 

باغ ژاپنی

این سبک از معماری از معروف ترین انواع طرح ها می باشد. سبک باغ ژاپنی مبتنی بر مفهوم معنویت است. در محوطه سازی به این سبک بیشتر از هر چیز به جذابیت های موجود در طبیعت و آرامش اهمیت داده می شود. عناصری مانند سنگ ها، فانوس ها، چشمه ها و گیاهان سبز برای درک بهتر زندگی در این سبک جایگاه ویژه ای دارند.

 

 

 

باغ ایرانی

عناصر تشکیل دهنده این سبک از معماری، شامل ساختار های هندسی منحصر به فرد، ایجاد جوی آب در مسیر و محصور کردن باغ با دیوارهای بلند می باشد که اغلب در فلات ایران و مناطق متاثر از فرهنگ آن رواج دارد. احداث حوض یا استخر در امتداد طولی فضای منزل یا باغ از دیگر ویژگی های این سبک است. ورودی باغ اغلب بوسیله سردری مشخص می گردد و در میانه باغ کوشک یا بنای اصلی احداث می شود.

 

 

سبک معماری مدرن در محوطه سازی

یکی از پرکاربردترین نوع طراحی، سبک باغ مدرن است. این سبک طراحی توسط خطوط هدایت می شود و تمامی مناطق موجود در باغ به یکدیگر متصل می شوند اما وضوح فضا حفظ می شود. پالت رنگی مورد استفاده معمولا سفید، خاکستری یا سیاه است. مصالح مورد استفاده شامل بتن و سنگ ریزه برای ایجاد سنگ فرش می باشد.

 

 

 

آدرس

کرمان، خیابان آبنوس، کوچه 4، پلاک 46

ساعت کاری: 8صبح تا2 عصر

تماس با ما

ایمیل: info@sarano1.ir

تلفن: 03432456086

 

شبکه های اجتماعی