اشتباهات رایج در طراحی داخلی

1-نداشتن برنامه

 

برای طراحی پروژه طراحی داخلی خود زمان بگذارید.

 

شروع یک پروژه طراحی بدون برنامه ریزی اولیه مانند رانندگی به یک مکان ناشناخته بدون نگاه کردن به نقشه است. ممکن است در پایان به جایی که می خواهید برسید، برسید، اما در طول مسیر، چرخش های اشتباه زیادی خواهید داشت.

 

در حالی که همه پروژه‌های طراحی به نقشه‌های مقیاس و مجموعه کاملی از مشخصات نیاز ندارند، همیشه باید قبل از شروع، چند دستورالعمل تعیین کنید. صرف نظر از اندازه پروژه شما، پیروی از یک سبک طراحی ثابت و پالت رنگی باعث می شود فضا منسجم شود.

 

همچنین باید برای ارزیابی اینکه کدام اقلام در خانه شما باقی می مانند و به چه قطعات جدیدی نیاز دارید، زمان بگذارید. لیستی از چیزهایی که برای تکمیل پروژه نیاز دارید تهیه کنید و هنگام خرید آن را همراه خود داشته باشید. این به شما کمک می کند از خریدهای ناگهانی که با زیبایی شناسی شما همخوانی ندارد اجتناب کنید.

 

 

2-عدم بودجه بندی درست

اگر می خواهید فضایی لوکس داشته باشید، از بودجه خود برای آن مطمئن شوید.

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که تعیین یک بودجه مشخص برای پروژه طراحی شما چقدر مهم است. متأسفانه، این یکی از حوزه‌هایی است که در واقع می‌تواند کل پروژه شما را بسازد یا شکست دهد. اگر بودجه خود را با دقت تنظیم نکنید، به راحتی می توانید روی چند مورد بیش از حد خرج کنید و برای پایان پروژه بدون پول باقی بمانید. اولین مورد این است که تعیین کنید چقدر پول در دسترس دارید و راحت برای پروژه طراحی داخلی خود خرج می کنید. سپس می توانید "لیست رویاهای خود" را تهیه کنید. این لیستی از هر کاری است که می خواهید در خانه خود انجام دهید. در حالی که ممکن است به طور واقع بینانه نتوانید همه چیز را در لیست انجام دهید، اما جایی برای شروع به شما می دهد.

هنگامی که هر دوی این موارد را آماده کردید، می توانید محدوده کاری خود را مشخص کنید. اگر یک طراح را استخدام می کنید، این زمان برای ملاقات با آنها است و آنها به شما کمک می کنند تا پارامترهای پروژه را شکل دهید. اگر خودتان پروژه را انجام می‌دهید، باید برای پیمانکاران قیمت‌گذاری کنید و هزینه مبلمان و لوازم مورد نیاز برای تکمیل پروژه را محاسبه کنید. اطمینان حاصل کنید که کمی پول اضافی در بودجه خود باقی می گذارید تا برای موارد احتمالی امکان پذیر باشد.

 

3-عدم ایجاد یک نقطه کانونی

یک نقطه کانونی مانند اتاق ناهار خوری به مرکزیت اتاق کمک می کند.

 

یک اتاق خوب طراحی شده با یک نقطه کانونی شروع می شود. نقطه کانونی مرکز توجه را فراهم می کند و به لنگر انداختن فضا کمک می کند. این باید یک ویژگی بصری برجسته باشد که توجه را به خود جلب کند و وقتی وارد اتاق می شوید چشم را در جایی فرود بیاورد. ویژگی های معماری مانند شومینه یا پنجره بزرگ از رایج ترین نقاط کانونی هستند. اگر فضا هیچ ویژگی برجسته ای ندارد، باید یکی را با مبلمان یا آثار هنری ایجاد کنید.

 

در غیاب یک نقطه کانونی معماری، بزرگترین قطعه مبلمان در اتاق معمولاً به نقطه کانونی تبدیل می شود. بسته به اتاق، می تواندکاناپه، تخت یا میز باشد. یک قطعه بزرگ از آثار هنری همچنین یک نقطه کانونی عالی ایجاد می کند و به شما امکان می دهد سبک فردی خود را بیان کنید. هنگامی که یک نقطه کانونی ایجاد کردید، چیدمان اتاق باید بیشتر توجه را به جاذبه اصلی جلب کند.

 

 

4-تفکر اینکه همه چیز باید با یک الگو مطابقت داشته باشد.

 

ترکیب رنگ ها و سبک ها می تواند اتاق را سرزنده کند.

 

خانه شما باید مانند شما منحصر به فرد باشد. و بهترین راه برای ایجاد فضای داخلی که بیانگر سلیقه و سبک فردی شما باشد این است که هر قطعه را با دقت انتخاب کنید. شاید راحت‌تر به نظر برسد که صفحه‌ای از کاتالوگ مورد علاقه‌تان را بگیرید تا همه چیز در اتاق مطابقت داشته باشد. اما شما همچنین اتاقی خواهید داشت که فاقد شخصیت و علاقه است. یا بدتر از آن، ممکن است در نهایت با همان اتاق نشیمن همسایه خود مواجه شوید.

 

هرگز در دکوراسیون منزل خود عجله نکنید. خیلی بهتر است که برای مدتی بدون چیزی زندگی کنید تا اینکه مبلمانی بخرید که با طرح طراحی شما مطابقت ندارد. زمانی که آن قطعه عالی را کشف کردید، انتظار ارزش آن را خواهد داشت. و انتخاب تکه‌های جداگانه به جای مجموعه‌های همسان، تعویض قطعه را در زمان تغییر آسان می‌کند.

 

5- شلوغی در معرض دید

 

اگر شلف هایتان در معرض نمایش است، آنها را مرتب نگه دارید.

 

حتی زیباترین فضاها وقتی پر از شلوغی می شوند، کمتر زیبا به نظر می رسند. پاک کردن شلوغی‌ها نه تنها خانه‌تان را زیباتر می‌کند، بلکه زمان بیشتری را آزاد می‌کند و استرس را در زندگی شما کاهش می‌دهد. با خلاص شدن از شر چیزهایی که استفاده نمی کنید یا نیاز ندارید شروع کنید.

برای جلوگیری از ظهور مجدد آشفتگی، سعی کنید ایده های مفید سازمانی را در طراحی خود بگنجانید. به جایی که معمولاً درهم و برهمی در خانه شما انباشته می شود نگاه کنید و سپس راه حل هایی را بیابید که برای شما و خانواده شما مفید باشد. اگر نامه‌ها در جلوی در انباشته شد، یک میز کنسول و سبدهایی اضافه کنید تا آنچه را که در در می‌آید را بگیرید. اگر انبوهی از کاغذ در دفتر دارید، فضایی با سینی اضافه کنید تا مرتب شود تا زمانی که بتوانید آن را کنار بگذارید.

 

6-نگه داشتن خاطره ها

 

 

استفاده از قطعات قدیمی و سفارشی در خانه شما فضایی منحصر به فرد ایجاد می کند که سبک شخصی شما را بیان می کند. اما فقط به این دلیل که شما قبلاً دارای مبلمان قدیمی یا موروثی هستید، به این معنی نیست که شما موظف به نگهداری آنها هستید.

 

اگر قطعه ای خراب است یا با سبک طراحی شما مطابقت ندارد، ایرادی ندارد که آن را رها کنید. اگر میراث خانوادگی دارید که ارزش عاطفی دارند، آنها را به یکی دیگر از اعضای خانواده بسپارید که از آنها قدردانی کند. یا سعی کنید که اقلامی مطابق با سبک طراحی شما بازسازی شوند. با رنگ و مواد مناسب، یک عتیقه به روز ممکن است به یکی از قطعات مورد علاقه شما تبدیل شود.

 

7-استفاده از فرش با اندازه نادرست.

 

فرش اندازه مناسب، اتاق را جمع و جور نگه می دارد.

 

فرش هااغلب آخرین چیزی است که مردم هنگام تزئین به آن توجه می کنند، اما در واقع یک عنصر مهم در طراحی هستند. فرش مناسب می تواند به لنگر انداختن یک اتاق، تعریف یک فضا یا جمع آوری یک پالت رنگ کمک کند. گزینه‌های رنگ، الگو و سبک تقریباً بی‌پایان هستند، بنابراین هنگام انتخاب فرش، حتماً طرح و پالت رنگ خود را در نظر داشته باشید.

 

انتخاب فرش با اندازه مناسب برای اتاق نیز مهم است. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که طراحان می بینند، فرش هایی است که برای فضا خیلی کوچک هستند. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای کمک به انتخاب فرش مناسب برای اتاق خود آورده شده است:

 

فرش های اتاق نشیمن و اتاق خانواده باید به اندازه ای بزرگ باشند که حداقل در قسمت جلوی تمام مبلمان روی فرش قرار بگیرند. اگر بتوانید از یکی به اندازه کافی بزرگ استفاده کنید که تمام مبلمان را به طور کامل در بر بگیرد، بهتر است.

در اتاق غذاخوری، فرش شما باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که همه صندلی‌های ناهارخوری از روی میز بیرون کشیده شوند و همچنان هر چهار پایه روی فرش باشد.

 

 

 

8- داشتن تنها یک نور

 

مطمئن شوید که نور طبیعی و نصب شده زیادی دارید.

 

وقتی مردم به یک خانه جدید نقل مکان می کنند  هرگز در مورد روشنایی فکر نمی کنند. سازندگان ساختمان معمولاً از کم هزینه ترین وسایل استفاده می کنند و فقط به اندازه ای نصب می کنند که نور اولیه را تامین کنند. این امر باعث می شود بیشتر خانه ها دارای فضاهای کم نور یا نور شدید باشند. یا گاهی هر دو!

 

برای اطمینان از اینکه هر اتاق در خانه شما راحت و روشن است، تهیه یک برنامه روشنایی لازم است که شامل نورپردازی محیطی، وظیفه ای و تاکیدی است. شما می توانید با لایه بندی نور خود در سطوح و شدت های مختلف به این امر برسید. ترکیبی از چراغ های سقفی، چراغ های دیواری، و چراغ های زمینی و رومیزی، روشنایی یکنواخت را در سراسر خانه شما فراهم می کند.

 

یک طرح روشنایی سنجیده شده اطمینان حاصل می کند که هر اتاق دارای نور کافی برای انجام هر کاری است که معمولاً در فضا انجام می شود. هر اتاق باید نور کلی (محیطی) داشته باشد تا به شما امکان حرکت ایمن را بدهد؛روشنایی کار برای انجام فعالیت های خاص مانند آشپزی یا خواندن و نورپردازی برجسته برای برجسته کردن موارد قابل توجه مانند آثار هنری یا ویژگی های معماری.

 

9- پرده های آویزان خیلی کوچک

 

 

آویزان کردن پرده ها در سطح مناسب، حس فضا را تقویت می کند.

 

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی داخلی آویزان کردن پرده ها در قاب پنجره یا درست بالای آن است. اگر پرده ها به اندازه کافی باز نشوند که پنجره ها کاملاً بدون مانع باقی بماند  می تواند پنجره ها را کوچکتر به نظر برساند و در واقع نور طبیعی را مسدود می کند.

 

آویزان کردن پرده ها درست زیر سقف و اجازه دادن به آنها تا امتداد کف تا پایین، پنجره ها را بزرگتر نشان می دهد. مطمئن شوید که میله به اندازه کافی از قاب پنجره امتداد داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که هنگام باز شدن پرده ها، پنجره کاملاً باز است.

 

10- قرار دادن مبلمان، چسبیده به دیوار.

 

 

ایجاد فاصله بین مبلمان و دیوارها به اتاق اجازه تنفس می دهد. مگر اینکه فضای بسیار کوچکی داشته باشید و راهی برای دور زدن آن وجود نداشته باشد، قرار دادن تمام مبلمان خود به دیوار می تواند چیدمان نامناسبی را ایجاد کند. این کار معمولاً فضاهای بزرگ و خالی را به جا می گذارد و باعث می شود مبلمان برای مکالمه خیلی از هم فاصله داشته باشند. مگر اینکه در حال طراحی کتابخانه ای باشید که برای تفکر آرام طراحی شده است، طرح مبلمان شما باید مکالمه راحت را تسهیل کند.

 

برای دستیابی به فاصله مناسب، سعی کنید مبل اتاق نشیمن خود را رو به نقطه کانونی خود قرار دهید و فضای کافی در پشت آن قرار دهید تا ترافیک آزادانه جریان یابد. صندلی های اضافی اضافه کنید، مطمئن شوید که فاصله بین صندلی ها زیاد نباشد.

 

 

11- انتخاب کردن مبلمان با اندازه اشتباه

 

انتخاب مبلمان با اندازه مناسب برای یک اتاق، جریان بصری را بهبود می بخشد.

 

مقیاس و تناسب از سخت ترین زمینه های طراحی داخلی هستند. بسیاری از مردم بر این باورند که اگر خانه بزرگی دارید، باید آن را با مبلمان بزرگ پر کنید. به همین ترتیب، اگر خانه کوچکی دارند، فقط با مبلمان کوچک آن را تزئین می کنند. شما باید از نظر بصری فضا را متعادل کنید تا از اتاقی که شلوغ به نظر می رسد جلوگیری کنید.

 

فضای ایده آل دارای ترکیبی از اندازه ها، شکل ها و ارتفاعات مختلف خواهد بود. خانه خود را به عنوان یک منظره شهری تصور کنید و با پر کردن آن با قطعات بلند و کوتاه و بزرگ و کوچک، یک "خط افق" جالب ایجاد کنید. این به علاقه و تنوع می‌افزاید و به جلب نظر در اطراف فضا کمک می‌کند.

 

هنگام انتخاب مبلمان با اندازه های مختلف، باید نسبت را نیز در نظر بگیرید. یک صندلی بلند در کنار یک میز قهوه کم ارتفاع ظاهری ناخوشایند و نامتناسب ایجاد می کند. همیشه هم فضایی که مبلمان در آن قرار می گیرد و هم قطعات نزدیک آن را اندازه گیری کنید تا اطمینان حاصل کنید که اندازه مناسبی دارید.

 

12- انتخاب رنگ قبل از مبلمان و پارچه

 

قبل از انتخاب رنگ ، پارچه های مبل و پرده خود را انتخاب کنید

 

ممکن است قبل از نقل مکان یا قبل از اینکه خانه را با مبلمان جدید پر کنید، رنگ آمیزی خانه آسان تر به نظر برسد. اما این اشتباه تزئینی، منجر به دیوارهایی می شود که به هیچ چیز در خانه شما مربوط نمی شود. با وجود هزاران رنگ موجود، تطبیق رنگ با دکوراسیون بسیار آسان تر از یافتن مبلمانی است که با دیوارهای شما هماهنگ باشد.

 

اگر در حال انجام یک بازسازی اساسی هستید، کف و کانتر باید در درجه اول قرار بگیرند. هنگام تزئین فضا، از قطعات بزرگ مانند مبل یا فرش شروع کنید. اینها مواردی هستند که بیشترین تأثیر را بر فضای شما خواهند داشت، بنابراین باید واقعاً با شما صحبت کنند. زمانی که همه چیز درست شد، می‌توانید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که به پیوند دادن همه چیز کمک می‌کنند.

انتخاب رنگ رنگ قبل از مبلمان و پارچه

 

قبل از انتخاب رنگ قوی، پارچه های خود را انتخاب کنید

 

ممکن است قبل از نقل مکان یا قبل از اینکه خانه را با مبلمان جدید پر کنید، رنگ آمیزی خانه آسان تر به نظر برسد. اما این اشتباه تزئینی منجر به دیوارهایی می شود که به هیچ چیز در خانه شما مربوط نمی شود. و با وجود هزاران رنگ رنگ موجود، تطبیق رنگ رنگ خود با دکوراسیون بسیار آسان تر از یافتن مبلمانی است که با دیوارهای شما هماهنگ باشد.

 

درعوض، با پرداخت های ثابت یا قطعات در مقیاس بزرگ شروع کنید. اگر در حال انجام یک بازسازی اساسی هستید، کف و کانتر باید در درجه اول قرار بگیرند. هنگام تزئین اتاق، از قطعات بزرگ مانند مبل یا فرش شروع کنید. اینها مواردی هستند که بیشترین تأثیر را بر فضای شما خواهند داشت، بنابراین باید واقعاً با شما صحبت کنند. از آنجا می توانید با اضافه کردن مبلمان و دکوراسیون برجسته، اندازه خود را کاهش دهید. زمانی که همه چیز درست شد، می‌توانید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که به پیوند دادن همه چیز کمک می‌کنند.

 

13- دیوارهای ساده و کمبود لوازم جانبی.

 

دیوارهای سفید ساده می توانند خانه شما را بیش از حد سرد و تیره کنند.

 

ممکن است فکر کنید وقتی مبلمان در جای خود قرار گرفتند و دیوارها رنگ آمیزی شدند، کار طراحی تمام شده است. اما مرحله نهایی در هر پروژه طراحی یا دکوراسیون، افزودن لوازم جانبی و آثار هنری است. این به جمع شدن طرح، تقویت پالت رنگ و افزودن علاقه، بافت و شخصیت به فضا کمک می کند. خانه‌ای که فاقد رنگ و دکور باشد، می‌تواند خشن و غیر احساسی به نظر برسد.

 

در حالی که دیوارهای سفید در حال حاضر مد هستند، دیوارهای ساده و خالی هرگز مد نیستند. دیوارهای بزرگ بدون رنگ یا آثار هنری تیره به نظر می رسند و باعث می شوند خانه شما ناتمام باشد. افزودن یک اثر هنری بزرگ تاثیر زیادی بر یک فضا خواهد داشت.

 

دیوارهای تاکیدی گزینه دیگری برای تبدیل دیوار خالی به یک نقطه کانونی خیره کننده است. فرقی نمی‌کند رنگ تند، الگوی نقاشی، کاغذ دیواری یا نقاشی دیواری را انتخاب کنید، یک دیوار برجسته به فضای شما جذابیت و رنگ می‌بخشد.

 

هنگام انتخاب لوازم جانبی به دنبال اقلامی باشید که متناسب با طرح رنگ شما هستند و شامل انواع بافت ها و پرداخت ها هستند. سوغاتی های سفر، اقلام قدیمی و عکس های شخصی، همگی لوازم جانبی منحصر به فردی را می سازند که داستانی را روایت می کند و دکوراسیون شما را متمایز می کند. فراموش نکنید که گیاهان و گل ها را اضافه کنید تا به یک فضا جان ببخشید.

 

راز نمایش موفقیت آمیز لوازم جانبی این است که به دنبال راه هایی برای گروه بندی آنها بر اساس ویژگی های مشترک باشید. تشکیل گروه هایی از اشیاء مشابه تاثیر بیشتری نسبت به نمایش آیتم های منفرد ایجاد می کند. چیدمان لوازم جانبی در گروه های اعداد فرد جذاب تر از گروه بندی زوج است. از جمله ترکیبی از ارتفاع ها، بافت ها و اشکال مختلف، جذاب ترین و جالب ترین چیدمان ها را ایجاد می کند.

 

 

 

 

آدرس

کرمان، خیابان آبنوس، کوچه 4، پلاک 46

ساعت کاری: 8صبح تا2 عصر

تماس با ما

ایمیل: info@sarano1.ir

تلفن: 03432456086

 

شبکه های اجتماعی